Kort antwoord: wat kost maatwerksoftware?

Maatwerksoftware laten maken wordt in Nederland meestal begroot als aantal uren maal uurtarief: volgens het Knab Zzp Uurtarievenboekje 2026 rekent een zelfstandig software developer gemiddeld €94 per uur, en volgens de Talent Monitor van HeadFirst en Intelligence Group (september 2026) ligt dat voor softwareontwikkelaars op de bredere flexmarkt rond €105. Met een voorbeeldtarief van €95 per uur kost een kleine koppeling van 40 tot 150 uur ongeveer €3.800-€14.250, een afgebakende MVP van 300 tot 600 uur ongeveer €28.500-€57.000 en een klantportaal van 500 tot 1.000 uur ongeveer €47.500-€95.000. Na de livegang rekenen Nederlandse softwareleveranciers vaak met 10 tot 20 procent van de bouwkosten per jaar voor onderhoud, plus hosting. Alle bedragen zijn exclusief 21% btw en zijn rekenvoorbeelden, geen offertes.

Kopen, koppelen of laten bouwen: heb je wel maatwerk nodig?

Kijk voordat je offertes vergelijkt eerst of je überhaupt iets moet laten bouwen. Standaardsoftware, vaak in de vorm van SaaS, is meestal de snelste en goedkoopste keuze voor processen die veel bedrijven delen, zoals boekhouding, e-mail, planning of een standaard-CRM. De leverancier draagt de kosten van ontwikkeling en onderhoud, en jij betaalt een abonnement. Daar staat tegenover dat jouw werkwijze in het pakket moet passen en dat je voor je gegevens en de verdere ontwikkeling afhankelijk bent van die leverancier.

De middenweg wordt vaak vergeten: de tools die je al gebruikt beter aan elkaar koppelen. Een koppeling of automatisering die gegevens uitwisselt tussen je CRM, boekhoudpakket en formulieren, haalt handwerk weg voor een fractie van de prijs van een nieuwe applicatie. In ons artikel over je eerste automatisering lees je hoe je een afgebakende taak vindt die de moeite waard is.

Maatwerk is zinvol als het proces echt eigen is aan je organisatie, als het je een voorsprong geeft of als workarounds, dubbel invoeren en een stapel licenties inmiddels veel geld kosten. Vergelijk de opties over meerdere jaren en niet alleen op de eerste factuur. Een rekenvoorbeeld: een SaaS-pakket van €30 per gebruiker per maand kost met 20 gebruikers €7.200 per jaar, of €21.600 in drie jaar, nog zonder koppelingen of extra handwerk. Maatwerk kost vooraf meer, maar kent geen prijs per gebruiker. Of het zich terugverdient, hangt af van hoeveel handwerk en licenties het vervangt.

Standaardsoftware, koppelingen en maatwerk vergeleken
OnderdeelStandaardsoftware (SaaS)Bestaande tools koppelenMaatwerksoftware
Geschikt voorAlgemene processen die veel bedrijven delenTools die goed werken, maar niet met elkaar pratenProcessen die specifiek zijn voor jouw organisatie
Kosten voorafLaag: inrichten en configurerenLaag tot gemiddeld: ontwerp en bouw van de koppelingenHet hoogst: analyse, ontwerp, ontwikkeling en testen
Doorlopende kostenAbonnement, vaak per gebruikerAbonnementen plus bewaking van de koppelingenOnderhoud, hosting en doorontwikkeling
SnelheidHet snelstSnelHet langzaamst: een eerste versie vraagt analyse, ontwerp en bouw
Aansluiting op je werkwijzeJij past je aan het pakket aanJe houdt je tools en schrapt handmatige stappenDe software volgt jouw proces
Grip op data en planningBeperkt tot wat de leverancier biedtGedeeld met de leverancier van elke toolGroot, mits eigendom en toegang goed geregeld zijn
Grootste risicoPrijsstijgingen, lock-in en ontbrekende functiesKoppelingen die breken als een leverancier zijn API wijzigtEen groeiende wensenlijst en onderschat onderhoud

Waaruit bestaat de prijs van maatwerksoftware?

Een offerte voor maatwerksoftware is meer dan programmeertijd. De onderdelen hieronder zitten in bijna elk project, of ze nu apart op de offerte staan of in een totaal aantal uren zijn verwerkt. Liggen twee offertes ver uit elkaar, dan zit het verschil meestal in hoeveel van dit werk elke leverancier heeft meegenomen.

Analyse en afbakening

In de analysefase wordt een idee een scope die je kunt begroten: doelen, gebruikers, belangrijkste processen, gegevens, koppelingen en wat er bewust buiten valt. Dit is meestal een korte fase met een eigen prijs. Wij raden die ook bij kleine projecten aan, want een begroting zonder duidelijke scope is vooral een gok.

UX- en UI-ontwerp

Ontwerp omvat gebruikersstromen, wireframes, de visuele interface en vaak een klikbaar prototype. Met een prototype testen gebruikers het idee voordat er iets gebouwd is, en dat is goedkoper dan werkende code later aanpassen. Interne tools kunnen vaak toe met een eenvoudiger ontwerp op basis van standaardcomponenten; producten voor klanten vragen meestal meer aandacht.

Ontwikkeling

Front-end, back-end, database, koppelingen en de beheerfuncties die gebruikers nooit zien, maar die je bedrijf wel nodig heeft. Dit is het grootste onderdeel. De kosten stijgen met het aantal gebruikersrollen, bedrijfsregels, koppelingen en uitzonderingen, niet alleen met het aantal schermen.

Testen en kwaliteitscontrole

Geautomatiseerde tests, handmatig testen op echte apparaten, acceptatietests met je gebruikers en het oplossen van wat zij vinden. Wie op testen bespaart, schuift de kosten door naar na de livegang, wanneer fouten duurder en zichtbaarder zijn.

Beveiliging

Inloggen, rechten, zorgvuldige omgang met gegevens, updates van gebruikte bibliotheken, logging en een securitycheck of pentest vóór de livegang. Beveiliging vanaf het begin meenemen is goedkoper dan het achteraf inbouwen, zeker als er persoonsgegevens of betalingen in het spel zijn.

Projectmanagement en communicatie

Planning, demo’s, besluiten, documentatie en iedereen op de hoogte houden. Bij een freelancer zit dit vaak in het uurtarief; een bureau rekent er soms een aparte rol voor. Tel ook je eigen tijd mee: iemand in je organisatie moet vragen kunnen beantwoorden en werk kunnen goedkeuren.

Hosting en infrastructuur

Servers of clouddiensten, databases, back-ups, monitoring, e-mailverzending en aparte omgevingen voor testen en productie. Dit zijn terugkerende kosten die na de livegang doorlopen en meegroeien met het gebruik.

Onderhoud en support

Beveiligingsupdates, updates van frameworks en bibliotheken, bugfixes, compatibiliteit met browsers en gekoppelde diensten, en kleine verbeteringen. Software die niet wordt onderhouden, wordt na verloop van tijd onveiliger en lastiger aan te passen.

Wat is het uurtarief van een softwareontwikkelaar in Nederland?

Gepubliceerde cijfers zijn een bruikbaar vertrekpunt, zolang je weet wat ze meten. Het Knab Zzp Uurtarievenboekje 2026, gebaseerd op onderzoek onder meer dan 20.000 zzp’ers, komt voor een zelfstandig software developer uit op gemiddeld €94 per uur exclusief btw, en voor een zelfstandig webdeveloper op €73. Freelancer.nl noemt op basis van Nederlands marktonderzoek uit 2025-2026 en eigen platformdata een gemiddelde bandbreedte van €70 tot €110 per uur voor freelance webdevelopers, van ongeveer €45-€65 voor junioren tot €90-€120 voor senioren. Waar een bron niet vermeldt of btw is inbegrepen, nemen we het bedrag over zoals het is gepubliceerd.

Op de bredere flexmarkt, inclusief gedetacheerden, liggen de tarieven iets hoger. Computable meldde op 4 september 2026 dat de Talent Monitor van HeadFirst en Intelligence Group softwareontwikkelaars op €104,77 en applicatieprogrammeurs op €105,15 per uur zet. Voor bureaus kwam het Agencies Benchmark Report Q3 2025 van Simplicate, op basis van bijna 550 Nederlandse creatieve, digitale en marketingbureaus, uit op gemiddeld €105 per uur. Die groep is breder dan softwareontwikkeling, dus zie het als indicatie en niet als maatstaf voor softwarebureaus.

Een hoger tarief is niet automatisch duurder. In het tarief van een bureau zitten vaak projectmanagement, testen, ontwerp en continuïteit bij ziekte of vertrek; een freelancer kan juist heel efficiënt zijn voor een goed afgebakende taak. Ervaring telt ook: een senior die een verkeerde architectuurkeuze voorkomt, bespaart al snel meer uren dan het verschil in tarief. Wij raden aan offertes te vergelijken op de totale begroting voor dezelfde, duidelijk omschreven scope, en te vragen welke rollen en werkzaamheden erin zitten.

Gepubliceerde uurtarieven voor developers in Nederland, 2025-2026
GroepGepubliceerd tariefBron en datum
Zelfstandig software developerGemiddeld €94 per uur, excl. btwKnab Zzp Uurtarievenboekje 2026 (artikel bijgewerkt op 1 juli 2026)
Zelfstandig webdeveloperGemiddeld €73 per uur, excl. btwKnab Zzp Uurtarievenboekje 2026 (artikel bijgewerkt op 3 april 2026)
Freelance webdeveloper naar ervaringGemiddeld €70-€110; van €45-€65 (junior) tot €90-€120 (senior)Freelancer.nl (19 juni 2026)
Softwareontwikkelaar, zzp of gedetacheerdGemiddeld €104,77 per uurTalent Monitor van HeadFirst en Intelligence Group, via Computable (4 september 2026)
Creatieve, digitale en marketingbureausGemiddeld €105 per uurSimplicate Agencies Benchmark Report Q3 2025, via Emerce (30 september 2025)

Wat kost een webapplicatie laten maken? Voorbeeldbudgetten per omvang

Omdat elk project anders is, laten we budgetten het eerlijkst zien als rekenvoorbeelden. De tabel hieronder vermenigvuldigt een aangenomen aantal uren met een voorbeeldtarief van €95 per uur, dicht bij het Knab-gemiddelde voor zelfstandige software developers. De uren zijn aannames voor een gangbare versie van elk type project, geen offertes; jouw project kan kleiner of groter uitvallen.

De rekensom zelf is eenvoudig: 300 uur × €95 = €28.500 en 600 uur × €95 = €57.000, exclusief 21% btw. Tegen een bureautarief, of met specialisten zoals een security engineer of dataspecialist, kosten dezelfde uren meer. De grootste variabele is bijna altijd het aantal uren: koppelingen met oudere systemen, ingewikkelde rechtenstructuren, datamigratie en onduidelijke eisen wegen zwaarder dan een hoger uurtarief.

Twijfel je waar je project valt? Begin dan met de kleinste versie die een echt probleem oplost. Een kleine automatisering tussen bestaande tools is vaak een verstandige eerste stap, en je ziet meteen wat een groter systeem echt nodig heeft. Zoek je eigenlijk een website en geen applicatie, lees dan ons artikel over wat een website kost.

Rekenvoorbeelden per omvang bij een voorbeeldtarief van €95 per uur (excl. btw)
Omvang (voorbeeld)Wat er meestal in zitAangenomen urenVoorbeeldbudget
Koppeling of automatiseringTwee of drie bestaande tools verbinden, zoals formulieren, CRM en boekhouding, met foutafhandeling en logging40-150€3.800-€14.250
Analyse en klikbaar prototypeWorkshops, scope, gebruikersstromen en een prototype om met gebruikers te testen voordat er iets gebouwd wordt40-80€3.800-€7.600
Interne toolEen webapplicatie voor één team, zoals planning, goedkeuringen of registraties, met een paar gebruikersrollen200-400€19.000-€38.000
MVP van een nieuw productKernfuncties, registreren en inloggen, eenvoudig beheer, één betaal- of e-maildienst en testen300-600€28.500-€57.000
KlantportaalVeilig inloggen, documenten, statusupdates, meerdere gebruikersrollen en één of twee koppelingen500-1.000€47.500-€95.000

Vaste prijs, nacalculatie of gefaseerd werken?

Het prijsmodel bepaalt wie het risico draagt als de scope verandert, en bij software verandert de scope bijna altijd naarmate je meer leert. Geen enkel model past bij elk project; de keuze hangt af van hoe precies je nu al kunt omschrijven wat je nodig hebt.

Vaste prijs

Een vaste prijs geeft budgetzekerheid voor een duidelijk omschreven scope. Dat werkt goed voor een klein, overzichtelijk onderdeel, zoals een afgebakende koppeling of de analysefase. De leverancier rekent een risicomarge in, en elke wijziging wordt meerwerk. Een vaste prijs voor een vage scope leidt vaak tot discussie over wat er wel en niet bij hoorde.

Nacalculatie (time and materials)

Je betaalt voor de uren die daadwerkelijk zijn gemaakt, meestal met een regelmatige urenverantwoording. Dat past bij werk waarin prioriteiten verschuiven op basis van feedback van gebruikers. Het geeft flexibiliteit, maar vraagt om een duidelijke backlog, regelmatige demo’s en een afgesproken budgetplafond of evaluatiemoment.

Gefaseerd werken

Een gefaseerde aanpak combineert beide: een analysefase tegen een vaste prijs, daarna ontwikkeling in korte fases of sprints met een begroting per fase, en aparte afspraken over onderhoud. Na elke fase beslis je of je doorgaat, bijstuurt of stopt. Wij raden dit voor de meeste maatwerkprojecten aan, omdat het risico voor beide partijen beperkt blijft en echt gebruik de volgende investering bepaalt.

Wat kost software na de livegang? De totale kosten

De bouw is een eenmalige investering, het draaiend houden van de software niet. Nederlandse softwareleveranciers hanteren vaak een vuistregel van 10 tot 20 procent van de bouwkosten per jaar voor onderhoud, updates, bugfixes en beveiligingspatches, exclusief hosting. MG Software gebruikt die bandbreedte bijvoorbeeld in zijn prijsgids voor 2026. Zie het als uitgangspunt voor je begroting, niet als wet: een eenvoudige interne tool met weinig koppelingen heeft vaak minder nodig, een klantplatform met meerdere externe diensten juist meer.

Daarbovenop komen hosting en infrastructuur, externe diensten zoals e-mailverzending, sms, kaarten of AI-API’s, monitoring en back-ups, en de tijd van je eigen team voor support en uitleg. Ook gekoppelde diensten veranderen: past een leverancier een API aan of stopt hij ermee, dan moet jouw koppeling mee.

Een rekenvoorbeeld over drie jaar laat zien waarom dit ertoe doet. Stel: de bouw kost €50.000, onderhoud 15 procent per jaar (€7.500), hosting en monitoring €150 per maand (€1.800 per jaar) en externe diensten €100 per maand (€1.200 per jaar). De doorlopende kosten zijn dan €10.500 per jaar, of €31.500 in drie jaar. De totale kosten komen daarmee op €81.500 exclusief btw, en de bouw is in dit voorbeeld ongeveer 61 procent van het totaal. Doorontwikkeling, die de meeste succesvolle software nodig heeft, komt daar nog bij.

Verlaagt de WBSO de kosten van softwareontwikkeling?

De WBSO is een fiscale regeling voor speur- en ontwikkelingswerk (S&O). Als werkgever draag je minder loonheffing af voor medewerkers die aan S&O werken; als zelfstandige krijg je een extra aftrek. Ook softwareontwikkeling kan in aanmerking komen, maar de voorwaarden zijn streng: volgens RVO moet het werk technisch nieuw zijn voor je bedrijf en moet je zelf concrete technische problemen oplossen. Routinematige ontwikkeling, standaardconfiguratie en het toepassen van bestaande technieken tellen niet mee.

Voor 2026 noemt RVO een voordeel van 36 procent over de eerste €391.020 van het S&O-bedrag, 50 procent in die eerste schijf voor starters en 16 procent daarboven. Je vraagt de WBSO aan voordat het werk begint. Bedrijven met personeel kunnen tot en met de laatste dag van een maand aanvragen voor een periode die op de eerste dag van de volgende maand start; kijk in de WBSO-kalender van RVO voor de actuele aanvraagdata.

Laat je software bouwen, dan is er een belangrijke beperking. RVO stelt dat je alleen WBSO kunt aanvragen voor S&O-uren van jezelf en van medewerkers die bij jou op de loonlijst staan, en dat de kosten van uitbesteed onderzoek niet meetellen. In de praktijk tellen de uren die je bij een externe developer inkoopt dus niet als jouw S&O-uren. De WBSO kan wel relevant zijn als je eigen ontwikkelaars naast de leverancier aan kwalificerend technisch werk werken. Controleer de voorwaarden bij RVO of met een belastingadviseur voordat je erop rekent; dit artikel is algemene informatie, geen fiscaal advies.

Voor 2027 zijn wijzigingen voorgesteld. In een nieuwsbericht van 15 september 2026 meldt RVO dat het forfaitaire S&O-uurloon van €29 naar €33 gaat, dat het coalitieakkoord een verruiming van de WBSO voor AI en programmatuur aankondigt, en dat vanaf november 2026 meer informatie volgt in de Handleiding WBSO 2027. De wijzigingen zijn pas definitief als de Eerste Kamer ze heeft goedgekeurd.

Hoe houd je maatwerksoftware betaalbaar?

De grootste besparingen komen uit keuzes over de scope, niet uit een lager uurtarief. Dit zijn de aanpakken die wij het vaakst aanraden.

Begin bij het probleem, niet bij de wensenlijst

Beschrijf welk proces nu tijd kost of fouten veroorzaakt, en hoe je merkt dat het beter gaat. Met een helder probleem schrap je makkelijker functies die niets bijdragen. Een goede briefing verkort ook de analysefase; ons artikel over een betere websitebriefing geldt net zo goed voor softwareprojecten.

Start met een MVP

Lanceer de kleinste versie waarmee echte gebruikers aan de slag kunnen, en laat hun feedback bepalen wat er daarna komt. Functies die in een workshop onmisbaar leken, blijken in de praktijk vaak weinig gebruikt.

Spreid de investering over fases

Knip het project op in fases met een duidelijk resultaat en na elke fase een beslismoment. Zo blijft elke toezegging overzichtelijk en kun je stoppen of bijsturen zonder een groot budget af te schrijven.

Gebruik bewezen componenten en diensten

Inloggen, betalingen, e-mailverzending, bestandsopslag en beheerschermen hoef je zelden vanaf nul te bouwen. Gangbare frameworks, opensourcebibliotheken en beheerde clouddiensten besparen ontwikkeltijd, zolang de licenties, kosten en opslaglocaties bij je passen.

Koppel voordat je bouwt

Doen je bestaande tools het meeste werk al, dan lost een koppeling het probleem misschien op voor een fractie van de kosten. Bewaar maatwerk voor het deel dat echt eigen is aan je organisatie.

Neem snel besluiten

Wachten op feedback, onduidelijke prioriteiten en late wijzigingen kosten allemaal uren. Wijs één producteigenaar aan die mag beslissen, en plan tijd in voor demo’s en testen.

Van wie is de code? Eigendom, overstappen, beveiliging en AVG

Sommige van de duurste problemen bij maatwerksoftware zijn niet technisch. Ze ontstaan als je van leverancier wilt wisselen, als er een beveiligingsprobleem wordt gevonden of als een klant vraagt hoe zijn gegevens worden beschermd. Regel deze punten daarom vanaf het begin in het contract en het projectplan.

Auteursrecht en broncode

Volgens de Auteurswet ligt het auteursrecht bij de maker van een werk. Maken medewerkers software als onderdeel van hun werk, dan geldt de werkgever als maker, tenzij anders is afgesproken (artikel 7). Die regel geldt niet voor een externe freelancer of een bureau: overdracht van het auteursrecht moet schriftelijk worden afgesproken en gebeurt bij akte (artikel 2). Zonder zo’n overdracht krijgt een opdrachtgever in de regel een gebruiksrecht, geen eigendom. Leg daarom vast of de rechten naar jou overgaan of dat je een licentie krijgt, en wat die omvat. Leveranciers hergebruiken vaak eigen generieke onderdelen en opensourcebibliotheken houden hun eigen licentie; dat is geen probleem, zolang het duidelijk is.

Toegang, documentatie en overstappen

Zorg dat de coderepository, hosting- en cloudaccounts, domeinnamen en app-store-accounts op naam van je organisatie staan, of dat je volledige beheerderstoegang hebt. Vraag om technische documentatie, instructies voor de livegang en een overdrachtsperiode als je van leverancier wisselt. Voor bedrijfskritische software waarvan de leverancier de broncode houdt, kan een escrowregeling een alternatief zijn: de broncode wordt dan bij een onafhankelijke partij in bewaring gegeven.

Security by design

Beveiliging kost het minst als ze deel uitmaakt van het ontwerp, de begroting en de acceptatiecriteria. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) publiceert ICT-beveiligingsrichtlijnen voor webapplicaties, bedoeld voor zowel opdrachtgevers als leveranciers, en de OWASP Application Security Verification Standard biedt eisen die je kunt toetsen. Reserveer budget voor updates van bibliotheken, logging en een onafhankelijke securitytest vóór de livegang; in onze gids over een pentest laten uitvoeren lees je wat daarbij komt kijken.

AVG en privacy by design

Verwerkt de software persoonsgegevens, dan vraagt de AVG om privacy by design en privacy by default. Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens betekent dat: persoonsgegevens al bij het ontwerp goed beschermen, ze niet langer bewaren dan nodig en standaard alleen de gegevens verwerken die nodig zijn voor een specifiek doel. Host of onderhoudt een leverancier software met persoonsgegevens, dan is die meestal verwerker en leg je de afspraken schriftelijk vast in een verwerkersovereenkomst.

Welke vragen stel je aan een softwareleverancier?

Gebruik deze vragen als je voorstellen vergelijkt. Een goede leverancier beantwoordt ze helder, en met de antwoorden vergelijk je offertes beter dan op uurtarief alleen.

De vinkjes zijn tijdelijk; je antwoorden worden niet opgeslagen of verstuurd. De checklist helpt je bij de voorbereiding en vervangt geen juridisch of fiscaal advies.

Een praktische volgende stap

Schrijf eerst op welk proces je wilt verbeteren, wie ermee werkt, welke systemen erbij betrokken zijn en wat een geslaagde eerste versie moet opleveren. Voeg een indicatie van je budget en planning toe, ook als die nog grof is. Daarmee heb je genoeg voor een zinvol eerste gesprek en voor een begroting op basis van een echte scope in plaats van een gok.

Pixel Dev bouwt maatwerksoftware, webapplicaties en AI-automatisering, met applicatiebeveiliging als vast onderdeel van het werk in plaats van een sluitpost. We helpen je bij de keuze tussen kopen, koppelen of bouwen, bij het afbakenen van een eerste fase en bij een transparante begroting daarvan. Neem je proces, je huidige tools en een paar voorbeelden mee van waar het nu misgaat.

Veelgestelde vragen

Wat kost het om een MVP te laten bouwen?

Dat hangt vooral af van het aantal uren. Een rekenvoorbeeld: een afgebakende MVP van 300 tot 600 uur kost bij €95 per uur €28.500 tot €57.000 exclusief btw. Een smallere eerste versie of hergebruik van bestaande componenten maakt het goedkoper; ingewikkelde koppelingen maken het duurder.

Wat is het gemiddelde uurtarief van een softwareontwikkelaar?

Volgens het Knab Zzp Uurtarievenboekje 2026 rekent een zelfstandig software developer gemiddeld €94 per uur exclusief btw. De Talent Monitor van HeadFirst en Intelligence Group komt voor softwareontwikkelaars op de bredere flexmarkt, inclusief gedetacheerden, uit op €104,77. Tarieven verschillen per ervaring, specialisatie en verantwoordelijkheid.

Wat kost onderhoud van maatwerksoftware per jaar?

Een veelgebruikte vuistregel bij Nederlandse softwareleveranciers is 10 tot 20 procent van de bouwkosten per jaar, exclusief hosting. Bij een bouwsom van €50.000 is dat €5.000 tot €10.000 per jaar. Het werkelijke bedrag hangt af van het aantal koppelingen en gebruikers, de beveiligingseisen en hoeveel je doorontwikkelt.

Is maatwerk op termijn goedkoper dan SaaS?

Soms, maar niet vanzelf. Maatwerk kost vooraf meer en vraagt doorlopend onderhoud, terwijl je voor SaaS meestal per gebruiker per maand betaalt. Vergelijk beide over drie tot vijf jaar, inclusief koppelingen, extra handwerk en de kosten van later overstappen.

Krijg ik WBSO voor software die een bureau voor mij bouwt?

Voor de uren van het bureau in het algemeen niet. Volgens RVO tellen alleen S&O-uren van jezelf en van medewerkers op je eigen loonlijst, en komen de kosten van uitbesteed onderzoek niet in aanmerking. Doen je eigen medewerkers naast de leverancier kwalificerend technisch werk, dan kunnen die uren wel meetellen; controleer de voorwaarden bij RVO voordat het werk begint.

Van wie is de broncode van maatwerksoftware?

Zonder afspraken blijft het auteursrecht op software van een externe leverancier in de regel bij de maker, en krijgt de opdrachtgever een gebruiksrecht. Volgens de Auteurswet vraagt overdracht om een schriftelijke overeenkomst en een akte, dus leg eigendom of een licentie op papier vast. Zorg ook dat je organisatie toegang heeft tot de repository, de hostingaccounts en de documentatie.

Breng het idee in praktijk.

Vertel wat je wilt verbeteren. Samen bepalen we een bruikbare volgende stap.

Praat met Pixel ShieldVraag een gratis AI- & securityscan aan